LAZER LEKE TEDAVİSİ

Lazer ile leke tedavisi bir çok etkenden kaynaklanabilen cilt lekelerinin bulunduğu bölgelerde; lazer ışınları vasıtasıyla, cildin doğal rengine yakınlaştırılması, lekeli görünümün azaltılması ve nihai hedef olarak yok edilmesidir.

Cilt Lekelerinin Oluşum Sebepleri Nelerdir ?

Lekeler çeşitli sebeplerden oluşur. Bu sebepler arasında; güneşin zararlı etkileri, hamilelik sonrası hormonal durum (hamilelik lekeleri), yaşlılık, genetik yatkınlık gibi etkenler yer alır.

Genellikle Hangi Bölgelerde Leke Problemi Yaşanır ?

Alın, burun üzeri, elmacık ve yanaklar, çene, bacaklar, sırt, eller, kol ve dekolte gibi bölgelerde lekelere sık olarak rastlanılır.

Lazer ile Leke Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Leke tedavisi amacıyla en sık tercih edilen lazer sistemi Q-Switched Nd:YAG lazerdir. İşlem, lazer cihazı yardımı ile, cilt üzerindeki lekeler üzerine cihaz başlığı değdirilerek lazer ışınının o süre içinde gönderilip diğer leke üzerinde aynı işlemi yapmaktır. Bir leke için yaklaşık olarak 2 sn süre harcanmaktadır. Bu şekilde tüm lekeler taranarak seans tamamlanır.

Lazer Işınları Lekeleri Nasıl Tedavi Eder ?

Tedavi için uygun dalga boyundaki lazer ışınları, lekelerin oluştuğu deri tabakasına gönderilir ve burada toplanan koyu melaninleri parçalar. Melaninlerin bütünlüğü bozulup parçalanırken, lazer ışınlarının iyileştirici etki yaratması için oluşturduğu deformasyon ile tedavi başlar. Deforme olan deri kendisini yenilmek için hücre ve kolajen üretimini arttırır. Bu şekilde dokular iyileşirken küçülen melaninler de daha kolay yok edilir. Tüm bu gelişmeler lazer ile leke tedavisini gerçekleştirir.

Lazer ile Leke Tedavisinde Kullanılan Lazer Sistemleri Nelerdir ?

Lazerle leke tedavisinde; Q-Switched Nd:YAG Lazer, Fraksiyonel CO2 Lazer ve IPL gibi sistemler kullanılmaktadır.

Lazer ile Tüm Lekeler Tedavi Edilir Mi ?

Lazer ile leke tedavisinde, tüm lekeler tedavi edilebilir. Fakat her leke deri üzerinde tamamen kaybolmayabilir. Bazı lekeler tamamen kaybolurken bazı lekeler daha açık renklerde deri üzerinde varlığını sürdürebilir, bazı lekeler küçülebilir.

Cilt lekeleri

Melazma, Doğum lekeleri, Güneş lekeleri, Çil ve benler

Lazer ile Leke Tedavisi Acıtır mı ?

İşlemler ufak bir acı verebilir. Bu acı dayanılamayacak derecelerde değildir. Fakat hastanın işlem sırasında acı gibi kaygılarını ortadan kaldırmak için lokal anestezi kremleri kullanılır.

Söz Konusu Tedavi Kaç Seans Sürmektedir ?

Bu işlem, lekelerin derinliği, rengi, melaninlerin boyutu ile seans sayısı değişen bir işlemdir. Buna ek olarak lekelerin sayısı kaç ayrı alana tedavi uygulanacağı da seans sayısnı değiştirir. Genellikle gözlemlenen tedavi süreçleri ise 5 – 10 seanstır.

Seans Aralığı :

Uygulama periyodu biten leke tedavisi seansına göre belirlenir. Bu periyot bir çok hastada 20 günde 1 şeklindedir. Uygulama süresi ise yoğun olmayan bir problemde 30 dakikadır. Eğer birkaç ayrı alanda leke tedavisi yapılacaksa ve lekeler çok sayıda ise işlem süresi 45 dakika sürebilir.

Lazer ile Leke Tedavisi Başarılı Bir Tedavi Midir ?

Q- switched Nd-yag lazer, melazma, güneş lekesi, doğum lekeleri üzerinde oldukça başarılıdır. Tüm lekelere etki eden bu lazer sistemi, lekeleri ne derece tedavi minimal derecelerde bile tedavi ederse, tedavi öncesinden daha estetik bir görünüme kavuşturur.