LİPOLİZ-MEZOTERAPİ

Lipoterapi, lipodissolve isimleri de verilen lipoliz vücut ve yüz bölgesindeki yağ birikimlerini yok eden bir tedavi yöntemidir. Lipolizin en önemli özelliği ameliyat gerektirmeden yağlardan kurtulma olanağı vermesidir. Lipolizde soya lesitininden elde edilen phosphatildycholine maddesi kullanılmaktadır.

Tıpta uzun süredir kolesterolün düşürülmesi, damar içi yağ plaklarının eritilmesi amacı ile kullanılan bu madde son yıllarda estetik amaçlı da kullanılmaya başlanmıştır.

Fosfatidil kolin enjekte edildikten sonra yağ hücrelerde zarların geçirgenlikleri artar, bu durum bazen yağ hücrelerini tamamen deforme edip ortadan kaldırılması şeklinde bazen ise hücre zarının geçirgenliğini artırarak yağ içeriğinin dışarıya çıkartması şeklinde olur. Bu nedenle hücre zarındaki değişiklik ve erimeler sonucunda liposuctiona benzer bir etki elde edilebileceği gösterilmiştir. Yöntem G-5 masajıyla desteklendiğinde şekillenme daha çabuk ve düzgün olmaktadır.

Lipoliz yağlanmaya bağlı şekil bozuklukları, selülit tedavisi, jinekomasti, lipom ve göz etrafındaki yağların giderilmesinde, gözaltı torbalanmalarında ve çene altı yağlanmalarında (gıdı) kullanılmaktadır. Ayrıca cerrahi yolla yağların emilmesinden sonra ortaya çıkabilen şekil bozukluklarının tedavisinde de uygulanabilir.

Özellikle selülitin meydana getirdiği portakal kabuğu görünümünün yok edilmesinde çok etkilidir. Lipoliz enjeksiyonları kilo kaybı için sihirli bir ilaç gibi düşünülmemelidir. Ancak diyet veya fiziksel egzersiz ile azaltılamayan bölgesel yağlanma sorunlarında etkilidir.

Gözaltı, çene altı, kollar, karın, bel, kalça, basen ve bacak bölgesindeki bölgesel yağlanmaların yok edilmesinde uygulanabilmektedir. Dengeli beslenme uygulandığı ve egzersizle desteklendiği sürece sonuçlar kalıcıdır.

Uygulanacak kişinin sorununa ve verilecek ilaç dozuna bağlı olarak, seans sayısı değişir, ortalama 3-6 seans olarak ifade edilebilir. İlk seansın sonuçları ise 2-3 cü haftadan sonra görülmeye başlar, ama erime çok daha uzun süre devam eder.